Ватикан ќе испрати говор на папата во вселената

Од:

Ватикан објави дека има намера да испрати во вселената минијатуризирана дигитална книга со порака на надеж што папата Франциско ја испрати во 2020 година среде пандемијата на „Ковид-19“.

„Нано-книгата“ ќе биде лансирана во орбитата на височина од 525 километри со ракета Falcon 9 на SpaceX која ќе полета на 10. јуни од воздухопловната база Ванденберг во Калифорнија, објави Светата столица на прес-конференција во Рим.

Микро-гравираниот електронски дел од едвај 2 мм ќе биде вчитан на правоаголен сателит од околу триесет сантиметри (CubeSat) опремен со соларни панели, а го дизајнираа студенти на Политехничкото училиште во Торино.

Ќе го содржи говорот што папата Фрањо го одржа на 27. март 2020 година во екот на пандемијата на Ковид.

Тој ден, поглаварот на Католичката црква се појави сам на пустиот и натопен од дожд плоштадот Свети Петар, повикувајќи го „исплашениот и изгубен“ свет да ги преиспита своите приоритети.

Наречен „Spei Satelles“ (сателит на надежта) на латински, проектот чиј буџет не е прецизиран, заеднички ќе го реализираат Ватикан, Италијанската вселенска агенција и разни италијански институти.

Целта на нивната соработка е да го испратат говорот на папата „надвор од границите на земјата за да може од вселената да достигне што е можно повеќе жени и мажи на нашата планета во тешкотии“, објасни претседателот на Вселенската агенција, Италијанецот Џорџо. Сакокија.

Во октомври 2017 година, аргентинскиот папа зборуваше во живо преку видео-конференција со астронаутите на Меѓународната вселенска станица (ISS) како дел од иницијативата што ја покрена неговиот претходник, Бенедикт Шеснаесетти.

Би можело да ве интересира

Папата Фрациска повика на итно отворање коридор за цивилите од Газа

Промоција на книга од папата Франциск на македонски јазик

Не сме сами: се појавуваат докази за живот во вселената

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Сталоне во Ватикан, разменија боксови со папата: Ги гледав твоите филмови

Предраг Петровиќ

Во Португалија свештеници злоставувале 4.800 деца, Папата се сретна со дел од жртвите

Астронаутите инсталираа нови соларни панели на ISS

Ана Ололовска