Вашингтон го осуди најновото севернокорејско тестирање ракета

Од:

САД денеска го осудија истрелувањето на нова балистичка ракета од страна на Северна Кореја, соопшти Стејт департментот.

dobivaj vesti na viber

Неименуван портпарол на Стејт департментот изјави дека Пјонгјанг ги прекршил резолуциите на Советот за безбедност на ОН и дека ракетниот тест претставува закана за соседните земји и меѓународната заедница, пренесуваат британските медиуми.

Шефовите на здружениот Генералштаб на армијата на Јужна Кореја соопштија дека утринава, во 7.27 часот по локално време, Пјонгјанг истрелал проектил во Јапонското Море и се верува дека станува збор за балистичка ракета.

Канцеларијата за државна безбедност на Јужна Кореја, исто така, го осуди истрелувањето на проектилот.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја тврди дека бројот на случаи со „грозница“ не надминува 200 илјади дневно

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Ана Ололовска

Бајден во Токио ќе ја засилува Индо-пацифичката соработка

Ана Ололовска

Саливан: САД сакаат да го продлабочат економското партнерство со Тајван

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска