Ван дер Белен е победник на претседателските избори во Австрија

Од:

Актуелниот претседател Александар Ван дер Белен е победник на неделните претседателски избори во Австрија, според првите проекции објавени по затворањето на гласачките места. Според првите излезни анкети, овој 78-годишен независен кандидат освои 54,6 отсто од гласовите и е далеку пред другите шест кандидати.

Официјалните изборни резултати ќе бидат објавени во понеделник.

Доколку актуелниот претседател освои повеќе од 50 отсто од гласовите, Австрија ќе избегне втор круг на гласање. Право на глас имаа околу 6,4 милиони луѓе од вкупно девет милиони жители во Австрија.

Поранешниот лидер на Зелените се кандидираше како независен кандидат. Но, тој има експлицитна или имплицитна поддршка од најголемите австриски партии, освен екстремно десничарската Партија на слободата (FPOe).

Претседателската функција, со мандат од шест години, е главно свечена во Австрија.

Би можело да ве интересира

Поранешната австриска министерка која танцуваше со Путин се сели во Русија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Спасувач турна момче со нога од висина од 10 метри

Предраг Петровиќ

Австрија се бори со поплави и свлечишта, врнежи се предвидуваат и денеска

ВИДЕО: Силното невреме разнесе мостови во Јужен Тирол

Двајца браќа од БиХ и Чеченец планирале напад на парада на гордоста во Виена

ВИДЕО: Се урна планински врв во Австрија, предизвика огромен одрон

Ана Ололовска