van der belen

Македонија

ВИДЕО: Пендаровски и Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

А1он
Претседателите на Северна Македонија и на Австрија, Стево Пендаровски и Александер Ван дер Белен денеска положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во
Македонија

Да не се драматизира промената на Уставот и вметнувањето на Бугарите, порача австрискиот претседател

А1он
Немојте да ја изгубите целта од вид, да работиме заедно, за скорешен прием на Северна Македонија во ЕУ. Австрија останува ваш сигурен партнер, изјави австрискиот
Македонија

ВИДЕО: Ван дер Белен пречекан со највисоки државни и воени почести во Скопје

А1он
На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска го пречека неговиот австриски колега Александер Ван дер Белен, кој во придружба на сопругата Дорис
Македонија

Австрискиот претседател Ван дер Белен во официјална посета на С. Македонија

А1он
Сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен кој на покана на шефот на државата Стево Пендаровски, престојува во официјална посета на Република Северна
Свет

Ван дер Белен положи заклетва на функцијата претседател на Австрија

А1он
Александар Ван дер Белен на денешната церемонија на преземањето на вториот шестгодишен мандат како претседател на Австрија повика на појасно меѓународно позиционирање на Европската унија,
Свет

Ван дер Белен е победник на претседателските избори во Австрија

А1он
Актуелниот претседател Александар Ван дер Белен е победник на неделните претседателски избори во Австрија, според првите проекции објавени по затворањето на гласачките места. Според првите
Свет

Австрискиот претседател: Му дозволив на Путин да ме измами, прашање е кој ќе биде негова следна жртва

А1он
Претседателот на Австрија, кој се кандидира за нов мандат, Александар ван дер Белен, призна дека е грешка што не се диверзифицираат изворите на гас и