ВИДЕО: Пендаровски и Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Од:

Претседателите на Северна Македонија и на Австрија, Стево Пендаровски и Александер Ван дер Белен денеска положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје.

Претходно, Пендаровски во претседателскиот кабинет, на официјална церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека австрискиот претседател, кој престојува во официјална посета на земјава, а по одржаната тет-а-тет средба и пленарниот состанок на официјалните делегации двајцата шефови на држави одржаа заедничка прес-конференција.

Би можело да ве интересира

На Пендаровски ќе му мирува правото на пензија, на 29 пратеници од претходниот состав им е одобрена апанажа

Пендаровски се откажа од државна пензија, ќе има канцелартија со тројца вработени

Катерина Ѓуровски

Пендаровски ѝ ја честита изборната победа на Сиљановска-Давкова и ѝ посака успех на претседателската функција

Сиљановска-Давкова ја презеде претседателската функција од Стево Пендаровски

Официјална церемонија на примопредавање на претседателската функцијата

Сиљановска води повеќе од двојно пред Пендаровски, покажуваат бројките на ВМРО-ДПМНЕ