ВИДЕО: Ван дер Белен пречекан со највисоки државни и воени почести во Скопје

Од:

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска го пречека неговиот австриски колега Александер Ван дер Белен, кој во придружба на сопругата Дорис Шмидауер, престојува во официјална посета на земјава.

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен одржаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на двете делегации.

Теми на разговор, како што соопшти Кабинетот на шефот на државата, беа севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и Австрија, можностите за нивно продлабочување со акцент на економската соработка, текот на европските интеграции на нашата земја, како и отворените прашања на Западен Балкан и состојбите во поширокиот регион.

По завршувањето на пленарниот состанок на делегациите, предвидено е претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен да одржат заедничка прес-конференција. 

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски во посета на Њу Џерси

Николовски: Не добивме кредибилен демант дека не се следат комуникациите на граѓаните во Македонија

А1он

Посредници од политички и безбедносни структури ургирале Пендаровски да размисли за помилување на одредени политичари

Горан Наумовски

Пендаровски: Ако за земјите од Западен Балкан се инсистира прво да ги решат билатералните спорови, тогаш ниту една нема да влезе во ЕУ

Горан Наумовски

Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик

Горан Наумовски

Пендаровски и Бауер: НАТО треба да ја продолжи поддршката на Украина со цел стабилизирање на целиот евроатлантски простор