Унгарија ги евакуира своите дипломати од Сирија

Од:

Унгарија, која беше последната земја од ЕУ чија амбасада во Дамаск продолжи со работа, објави целосна евакуација на дипломатскиот персонал од сирискиот главен град.

Според соопштението на унгарското Министерство за надворешни работи, одлуката е донесена поради „критичната ситуација“ во Дамаск.

Останатите држави од ЕУ ги повлекоа своите дипломатски мисии од Сирија уште пред неколку месеци.

Пред два дена претставништвото на ОН, исто така, донесе решение да ги евакуира своите соработници од Сирија поради неможноста да им гарантира безбедност.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Експлозија на пазар во Сирија, најмалку седуммина мртви и 30 повредени

Израел нападна сириски град, 38 загинати

(ВИДЕО) Страотна несреќа на рели во Унгарија: Најмалку четворица мртви

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Израел го нападна Дамаск

Британски специјалци под истрага за воени злосторства во Сирија

Катерина Ѓуровски

Ирански полковник загина во израелски воздушен напад врз сириски пристанишен град