Украинските сили го напаѓаат градот Нова Каковка, истрелаа 74 проектили

Од:

Руските медиуми објавија дека украинските сили го бомбардираат градот Нова Каковка во областа Херсон, каде што неодамна Украинците ја почнаа долгоочекуваната контраофанзива.

dobivaj vesti na viber

Шефот на руската администрација на Нова Каковка, Владимир Леонтијев изјави дека градот „повторно е под ракетен напад од вооружените сили на Украина“, и додаде: „Ова е осма воздушна тревога што е објавена денеска“.

– Во текот на ноќта истрелани се 74 проектили. Утрово продолжи гранатирањето. Погодени се патната инфраструктура и хидроцентралата. Повеќето проектили беа одбиени од нашата противвоздушна одбрана. Од ден на ден резултатите на нашата противвоздушна одбрана се подобри, наведе Леонтијев.

Во Нова Каковка има стратешки важна хидроцентрала и мост на реката Дњепар, што често е мета на украински воздушни напади и артилерија. Мостот во моментов е прилично оштетен и не може да се поминува преку него.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Киев вонредни исклучувања на струјата

Руските сили го гранатираа Днепар

(ВИДЕО) Ако ја загубиме војната, Хаг ќе им суди и на чистачите околу Кремљ – дебата на руска телевизија

Катерина Павлова-Николовска

Столтенберг: Русија веројатно ќе продолжи да ја напаѓа клучната украинска инфраструктура

Катерина Павлова-Николовска

Реакција на Москва до Осло откако во Норвешка се уапсени повеќе Руси поради летање дронови

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

А1он