Четворица тинејџери под истрага за нападот на германскиот пратеник Матијас Еке

Од:

Четворица германски тинејџери се под истрага за нападот врз германскиот пратеник во Европскиот Парламент (ЕП) Матијас Еке, кој беше тешко повреден и му беше потребна операција, соопшти денеска полицијата.

Полицијата соопшти дека 17-годишникот дошол во полициската станица во саботата и рекол дека бил вклучен во нападот врз Еке, а полицијата идентификувала уште тројца напаѓачи во неделата, откако ги пребарала нивните домови и зела докази, објави Ројтерс.

Сите четворица се германски државјани на возраст од 17 до 18 години.

Би можело да ве интересира

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Мртво девојче е пронајдено покрај брегот на Рајна, уапсени се нејзините родители

Германија протера авганистанско семејство, Варшава го осуди овој потег како кршење на законот

Горан Наумовски

Тројца малолетници нападнале сопруг и сопруга во нивниот дом, го раниле мажот со нож

(ВИДЕО) Германската полиција спречи можен масакр во Хамбург

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски