Република: НАТО директно ќе влезе во војна доколку Русија премине една од двете црвени линии

Од:

НАТО може да распореди воен контингент од 100.000 војници за воена акција против Русија доколку таа земја премине една од двете црвени линии, пишува во коментарот на италијанскиот весник „Република“.

Весникот наведува дека првата црвена линија се однесува на директна или индиректна интервенција на трета страна во војната против Украина, а се работи пред се за учество во инвазијата од северот на Белорусија, додека втората црвена линија е воена провокација против Балтичките земји, Полска или Молдавија.

Република забележува дека во моментов нема оперативни планови кои би вклучиле испраќање војници, туку само проценки на можни дејствија во случај на вонредни ситуации како последно средство и посочува дека фокусот се уште е на одвраќање и елиминирање на можноста директен конфликт да стане реалност.

Би можело да ве интересира

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

„Во каса остана само банкнота од 100 долари“: Москва Тајмс тврди известува за недостиг на девизи во банките во Русијa

A1on

Претстојниот Самит на НАТО и поддршката за Украина, главни теми на средбата на министрите за одбрана на Алијансата

Горан Наумовски

Руските сили соборија 25 украински беспилотни летала во текот на ноќта

Кина би можела да организира мировна конференција на која ќе учествуваат Русија и Украина најави Лавров

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ