Украина: Русите вчера загубија стотици војници

Од:

Вчера руските сили лансираа шест проектили, изведоа 56 воздушни напади и 40 напади со повеќецевни ракетни системи и ангажираа украински војници во 44 борбени ангажмани, соопшти Генералштабот на украинските вооружени сили.

Воздушни напади ги погодија Комисаров, Петропавливка, Иванивка, Пишчан, Секов и Копанки во Харковската област, како и Новоселивске и Невски во Луганската област. Во регионот на Доњецк, од воздух беа нападнати Заричне, Шпирне, Серебријанка, Бохданивка, Краснохоривка, Маринка, Вуледар, Велика Новосилка, Урожаине и Старомиорске, како и Новодаривка, Роботине, Новоданиливка, како и Берислав и Олхивка во Херсонската област.

Повеќе од 100 населени места во Чернихив, Суми, Харков, Луганск, Доњецк, Запорожје и Херсон беа под артилериски оган.

За возврат, украинските воздухопловни сили вчера извршија 11 воздушни напади врз концентрации на војници, оружје и воена опрема и два воздушни напади врз руски противвоздушни ракетни системи.

Вкупно, украинските проектили погодија три концентрации на руски војници, оружје и воена опрема, како и два противвоздушни ракетни системи, 13 артилериски системи, едно складиште за муниција и една станица за електронско војување.

Генералштабот на украинските вооружени сили соопшти дека верува оти руските сили вчера изгубиле 470 војници.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“