ВИДЕО: Снимки од упадот на руските сили во Вовчанск, се водат улични борби

Од:

Западниот и северниот дел на Вовчанск во областа Харков во Украина паднаа под контрола на руските сили, јавува државната новинска агенција ТАСС.

Украинската армија соопшти дека ситуацијата во градот Вовчанск е под контрола, но мора да се повлече на нови позиции во близина на селото Лукјанци поради силните руски воздушни напади. Во градот се водат улични тепачки, пренесува ТАСС.

Градот Вовчанск, на североистокот на Украина, е местото каде што киевските трупи се вклучени во интензивни борби со руската армија.

На социјалните мрежи се објавени снимки од влегувањето на руските сили во Вовчанск.

Би можело да ве интересира

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Предраг Петровиќ

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план