Украина: Досега уништивме 5.000 руски беспилотни летала

Од:

Украина тврди дека за време на војната соборила 5.000 руски беспилотни летала.

Беспилотните летала одиграа клучна улога во воените напори, а Русија користеше многу од иранските „камикази“ беспилотни летала.

Претходно овој месец Москва го нападна Киев со повеќе од 30 дронови.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“