Убиен е водачот на Исламска држава во Сахара соопшти Макрон

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека припадниците на француската војска го убиле лидерот на Исламска држава во Голема Сахара, Аднан Абу Валид ал-Сахрави.

dobivaj vesti na viber

Макрон на Твитер оцени дека тоа е уште еден успех во борбата против терористичките групи во Сахел, област меѓу Сахара на север и суданската савана на југ.

Тој не ја откри локацијата на која е изведена операцијата, пренесе Ројтерс.

Сахрави беше лидер на Исламска држава во Сахел во Западна Африка, а во 2017 година неговата група изведе смртоносен напад на американските војници, потсетува канцеларијата на Макрон во соопштението.

Сахрави, лично наредил убиство на шест француски хуманитарни работници и нивниот возач, државјанин на Нигерија.

Макрон во јули рече дека Франција наскоро ќе почне да ги престројува своите трупи во регионот и дека на крај ќе го преполови нивниот број.

Би можело да ве интересира

Анкета: 72 отсто од Французите предвидуваат дека Макрон нема да го промени начинот на владеење

А1он

Макрон: Франција го поддржува изборот на Финска за членство во НАТО

А1он

Шолц: Идејата на Макрон е многу интересен предлог

А1он

Макрон: За Велика Британија би можело да има место во поширок европски клуб

А1он

Емануел Макрон го брани принципот на „диференцијација“ меѓу земјите-членки на Европската Унија

А1он

Макрон прелага поширока европска политичка заедница

А1он