Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостин ги слушнал и повикал полиција

Од:

Во градот Краснодар во текот на викендот е уапсена двојка од Русија.

Според неколку независни медиуми во Русија, полицијата ги уапсила Олесија и Алексеј Овчиников и ги одвела во затвор на антивоени разговори.

Двајцата наводно разговарале за војната во Украина во ресторан и, според Московски тајмс, зборувале против конфликтот кој трае речиси една година. Друг гостин на ресторанот наводно го слушнал нивниот разговор и повикал полиција.

Медиумите јавуваат дека неколку полицајци упаднале во ресторанот и го собориле парот на земја. Тие наводно лежеле на земја околу еден час, а потоа биле приведени во полициска станица. Според очевидци, цело време со нив било нивното дете (9).

Двојката била обвинета за „хулиганство“ и морала да ја помине ноќта зад решетки, додека нивното дете службените лица го дале кај членовите на семејството.

Според парот, полицијата им признала дека биле уапсени поради антивоени изјави. Парот бил на суд утрото по посетата на ресторанот. Засега ништо не се знае за пресудата.

Би можело да ве интересира

Митрополитот Павел во домашен притвор, мора да носи електронска нараквица

Ана Ололовска

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Започна редовното регрутирање во руската армија

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска