Трамп прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида

Од:

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Прогласувањето состојба на природна катастрофа значи дека граѓаните и бизнисмените на САД можат да се пријават за донација на средства, времени живеалишта, поправка на домовите и заеми со ниски каматни стапки, со цел да се покрие штетата на неосигураните имоти на граѓаните на Флорида, како и останатите програми.

Трамп оценува дека САД „имале малку среќа“ откако ураганот Ирма го смени првичниот курс и се упати кон запад долж брегот на Флорида.

– Лошите вести се дека ова е некое големо чудовиште, нагласи Трамп.

Тој додаде дека ќе требаат огромни средства за да се поправат штетите.

– Во моментов сме загрижени за животите на луѓето, а не за трошоците, потенцираше Трамп.

Националниот центар за урагани на САД соопшти дека ураганот Ирма ослабнал на бура од втора категорија, со што технички го изгуби статусот на голем ураган.

Би можело да ве интересира

Конгресната процедура за импичмент Трамп ја спореди со линч

Хоспитализиран поранешниот американски претседател Џими Картер

Ана Ололовска

Американските сили не смеат да се задржуваат на територијата на Ирак

Ана Ололовска

Трамп загубил меѓу две и пет милијарди долари откако е претседател

Ана Ололовска

Помпео: Доколку е потребно Трамп е подготвен да употреби воена сила

Ана Ололовска

Први споменици на жени во Централ парк

Ана Ололовска