Трамп е против рестриктивни мерки, нема да воведува ограничувања

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп се изјасни против воведувањето строги ограничувачки мерки во земјата поради ширењето на коронавирусот, за разлика од Велика Британија.

dobivaj vesti na viber

– Не сакаме строги ограничувачки мерки. Решението на проблемот не смее да биде полошо од самиот проблем!“, напиша тој на својот профил на Твитер, приложувајќи линк до материјалот на Би Би Си за заострување на рестриктивните мерки во Велика Британија и преминување на четврто ниво рестрикции.

И претходно, Трамп постојано се спротивставуваше на воведувањето на строги ограничувања во САД и се залагаше дури и за намалување на важечките забрани објаснувајќи го ваквиот пристап со фактот дека тие и штетат на економијата на земјата, што за возврат уште повеќе ја отежнува борбата против ефектите на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

А1он

Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади

Групацијата „Трамп“ навреме не доставила документи до Судот, ќе плаќа пенали од десет илјади долари дневно

Филаделфија ја враќа мерката за задолжително носење маски во затворени простории

Трамп го повика Путин да ги објави сите штетни информации за семејството на Бајден

Катерина Павлова-Николовска

Почна да работи социјалната мрежа на Трамп