sad koroanvirus

Свет

Филаделфија ја враќа мерката за задолжително носење маски во затворени простории

А1он
Филаделфија е првиот поголем град во САД каде повторно се воведува мерката задолжителното носење маски во затворени простории, по наглиот скок на бројот инфекции со
Свет

САД нема да издаваат федерални пасоши за вакцинација

А1он
Нема планови за издавање федерални пасоши за вакцинација против коронавирус во Соединетите Американски Држави, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. – Нема да издаваме
Свет

Единаесет американски сојузни држави го забранија воведувањето ковид-пасош

А1он
Вајоминг им се придружи на другите американски сојузни држави, меѓу кои се Алабама, Минесота, Јужна Каролина, Арканзас, Аризона, Флорида, Ајдахо, Монтана, Тексас и Јужна Дакота,
Свет

Вработен во медицински центар во САД намерно уништил 500 дози вакцини

А1он
Вработен во медицинскиот центар Аурора во Висконсин намерно уништил 500 дози вакцина против Ковид-19 на производителот „Модерна“, објави локалниот телевизиски канал WBAY. Претходно беше објавено
Свет

Трамп е против рестриктивни мерки, нема да воведува ограничувања

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп се изјасни против воведувањето строги ограничувачки мерки во земјата поради ширењето на коронавирусот, за разлика од Велика Британија. – Не сакаме