Тора: Осудителна пресуда за каталонските политичари ќе ги засили тенденциите за независност

Од:

Претседателот на каталонската Влада, Ким Тора, изјави дека осудителната пресуда за каталонските политичари, на кои им се суди за организирање на референдумот за независност на Каталонија, може дополнително да ја засили желбата за отцепување од Шпанија.

Пресудата на Врховниот суд на Шпанија наскоро треба да биде објавена, најверојатно уште во октомври, пренесе Хина.

Обвинетите се соочуваат со казни од седум до 25 години затвор откако беа обвинети за бунт против Шпанија, непослушност и користење јавни пари за организирање на референдумот, што беше забранет од шпанскиот Уставен суд.

Тора, исто така, порача дека одбива да прифати осудителни пресуди, напоменувајќи дека обвинетите немаа праведно судење.

-Доколку ги осудат нашите колеги, задолжително ќе делуваме, рече Тора и истакна дека регионалната Влада ќе одговори со програма чија цел повторно ќе биде независноста, која ќе биде во центарот на политичката акција.

Би можело да ве интересира

Спасено бебе родено во мигрантски чамец

Ана Ололовска

Евакуирано седиштето на Амазон во Мадрид заради закана од подметната бомба

Ана Ололовска

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони во светот поради коронавирусот

Драган Поповски

Шпанија: На чекор до легализирање на евтаназијата

Ана Ололовска

Шпански суд застана зад компанија што престана да им го плаќа на вработените времето минато на пушење

Ана Ололовска

Во Шпанија спасени 119 мигранти, по 67 се уште се трага

Ана Ололовска