katalonija

Свет

Поради Ковид-19 во Каталонија 14 дена ќе бидат затворени баровите и рестораните

А1он
Во шпанската покраина Каталонија од денеска во следните 14 дена ќе бидат затворени сите барови и ресторани, а се воведуваат и ограничувања за продавниците и
Свет

ВИДЕО: Каталонските сепаратисти протестираат на улиците на Барселона против посетата на шпанскиот крал и премиерот

А1он
Неколку илјади каталонски сепаратисти денеска демонстрираа низ улиците на Барселона против посетата на шпанскиот крал Фелипе Шести и премиерот Педро Санчез. A huge Catalan rally
Свет

Градот Барселона му ги одзеде сите одликувања на обесчестениот поранешен шпански крал Хуан Карлос

А1он
Градскиот Совет на Барселона денеска донесе одлука да ги одземе сите официјални одликувања доделени од тој град на поранешниот шпански крал Хуан Карлос, откако тој
Свет

Анкета: Каталонците не сакаат независност

А1он
Повеќе од половината жители на Каталонија односно 50,5 отсто изјавиле дека не сакаат независна држава, покажуваат резултатите на каталонскиот Центар за истражување на јавното мислење
Свет

Во Каталонија забранети забавите на отворено, казни за непочитување до 15.000 евра

А1он
Шпанската област Каталонија ги забрани неформалните забави на отворено популарни кај младите луѓе, со предупредување дека сите кои ќе учествуваат ќе бидат казнети со парична
Свет

Во Каталонија се затвораат сите дискотеки и ноќни клубови

А1он
Властите во шпанската провинција Каталонија наредија затворање на сите дискотеки и ноќни клубови, во обид да го спречат ширењето на коронавирусот. Мерките, кои стапуваат во
Свет

Осудени каталонски политичари ќе отслужуваат затворска казна само ноќе

А1он
Деветмина заговорници за независност на Каталонија, осудени поради забранетиот референдум за отцепување од Шпанија, ќе престојуваат в затвор само ноќе, додека преку ден и за
Свет

Торент ќе ги испитува наводите за прислушување

А1он
Претседателот на регионалниот Парламент во Каталонија, Рожер Торент изјави дека државата Шпанија би била соучесник во злосторство, доколку се покаже дека била запознаена со наводното
Свет

Тора ги повика граѓаните на Љејда да го почитуваат карантинот

А1он
Каталонскиот премиер Ким Тора денеска ги повика граѓаните на градот Љејда да ги слушаат владините наредби за карантин по порастот на случаите со коронавирус, и