katalonija

Свет

Каталонија повторно воведува полициски час во борбата против Ковид-19

А1он
Шпанската покраина Каталонија повторно ќе воведе полициски час во борба против рекордното зголемување на бројот на инфекции со Ковид-19, откако судот во четвртокот ја одобри
Свет

Италијанскиот суд привремено го ослободи Пуџдемон

А1он
Италијанскиот суд денеска ја одложи одлуката по барањето на Шпанија за екстрадиција на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон и му дозволи да патува. Пуџдемон го
Свет

Пучдемон бара од Општиот суд на ЕУ да му го врати европратеничкиот имунитет за да избегне екстрадицијата во Шпанија

А1он
Поранешниот претседател на шпанскиот регион Каталонија, Карлес Пучдемонт, побара од европскиот судски систем да му го врати имунитетот како европратеник, за да не биде екстрадиран
Свет

Лидерот на каталонските сепаратисти Пуџдемон уапсен во Италија

А1он
Европратеникот и поранешен каталонски претседател Карлес Пуџдемон, кој е во егзил во Белгија од 2017 година по обидот за отцепување на Каталонија на референдумот за
Свет

Каталонскиот лидер Пуџдемон дефинитивно остана без европратеничкиот имунитет

А1он
Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пуџдемон како европратеник. Во март годинава, Европскиот парламент им го укина пратеничкиот
Свет

Шумски пожар беснее западно од Барселона, уништени 1.100 хектари

А1он
Шумски пожар беснее на околу 100 километри западно од Барселона уништувајќи досега 1.100 хектари шума и земјоделско земјиште, соопшти денеска каталонската Комисија за шумарство на
Свет

Пред новите преговори, Мадрид не сака ни да слушне за референдум за независност на Каталонија

А1он
Владејачките социјалисти во Шпанија никогаш нема да прифатат референдум за самоопределување на Каталонија, што е главното барање од каталонските сепаратисти со кои Мадрид мора да
Свет

Санчез ќе се сретне со каталонскиот премиер

А1он
Шпанскиот премиер Педро Санчез ќе оствари средба со каталонскиот премиер Пере Арагонес, објавено е денеска откако девет сепаратистички лидери беа ослободени од затвор, помилувани од
Свет

Тоа што ги помилувавме каталонските сепаратисти не значи дека ќе дозволиме нов референдум, велат шпанските власти

А1он
Шпанската Влада предупреди дека помилувањето за деветмина затворени лидери на каталонските сепаратисти не значи дека таа е подготвена да преговара за референдум за независност на
Свет

Помилуваните каталонски сепаратисти излегоа од затвор

А1он
Каталонските сепаратистички политичари обвинети за обид за отцепување на Каталонија, кои беа помилувани од шпанскиот премиер Педро Санчез, денеска беа ослободени од затвор. Санчез претходно