Татковинска унија победи на парламетарните избори во Литванија

Од:

Главната литванска опозициска партија на десниот центар Татковинска унија соопшти дека победи на парламентарните избори и оти ќе формира влада со две помали либерални партии.

Според прелиминарните резултати од вчерашниот втро круг на парламентарните избори, Татковинска унија освои 49 мандати.

Татковинска унија доби 73 места од вкупно 141 пратенички мандати заедно со Либералното движење и Партијата на слободата.

Партијата на земјоделците и зелените, предводена од актуелната владејачка коалиција освои 32 пратенички места, а лидерот Рамунас Карбаускис призна пораз.

Би можело да ве интересира

Прв круг пaрламентарни избори во Литванија, 2,4 милиони гласачи ќе изберат 141 пратеник

А1он

Литванскиот министер за надворешни работи во самоизолација

Ана Ололовска

Три земји бараат од ЕУ економска помош за Белорусија

Ана Ололовска

Полска и Литванија тврдат дека границата со Белорусија не е затворена

Ана Ололовска

Меѓусебни обвинувања на Литванија и Белорусија заради антивладините балони на границата

Ана Ололовска

Литванскиот премиер Сквернелис ја прими Тихaновскаја

Ана Ололовска