Тајван: Кина ја имитира Северна Кореја со истрелување проектили во водите

Од:

Министерството за одбрана на Тајван тврди дека Кина денеска лансирала 11 балистички ракети „Донгфенг“ во водите во близина на северниот, јужниот и источниот брег на островот.

dobivaj vesti na viber

Министерството за надворешни работи на Тајван, пак, ја обвини Кина дека ја имитира Северна Кореја со истрелување проектили во водите во близина на островот и повика на воздржаност, во време на зголемени тензии во Тајванскиот теснец по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Во соопштението на Министерството за надворешни работи се наведува дека Кина ја загрозува безбедноста на Тајван и ги повика земјите да го поддржат островот и, како што наведе, „заедно да ги бранат слободата и демократијата“.

Претходно, тајванското Министерство за одбрана соопшти дека кинеската војска денеска истрелала проектили од островот Мацу.

Претходно, источната команда на Народноослободителната армија на Кина објави дека истрелала неколку конвенционални проектили во водите на источниот брег на Тајван, како дел од планираните воени вежби.

Кинеската Народноослободителна армија рано утринава започна големи вежби со боева муниција во водите околу Тајван, еден ден по посетата на Пелоси на Тајпеј.

Пелоси престојуваше во кратка ненајавена посета на Тајван, што наиде на остра осуда од Кина и доведе до зголемени тензии во Тајванскиот теснец.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија почна да произведува интерконтинентални балистички ракети Сармат

Мили: Америка е подготвена, ако Кина го нападне Тајван, тоа ќе биде дебакл

Горан Наумовски

Си му рекол на Бајден дека прашањето за Тајван е црвена линија за Пекинг

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Филипините се роди осуммилијардитиот жител на светот

Ана Ололовска

Светската популација надмина осум милијарди луѓе

Ана Ололовска

КОП27: Формирана група за контрола на исполнувањето на ветувањата за запирање на уништувањето на шумите

Ана Ололовска