(ВИДЕО) Голема тепачка на седницата на тајванскиот Парламент

Од:

Невидена тепачка изби во петокот на седницата на тајванскиот Парламент на која требаше да се гласа за реформите во тој законодавен дом.

Многу пратеници извикуваа и се туркаа пред законодавниот дом. На видеата од салата се гледаат пратеници како се бркаат околу говорницата, додека други прескокнуваат маси и ги соборуваат колегите. Камерата сними и неверојатна сцена кога член на владејачката партија го грабнува пакетот реформи од рацете на опозицијата и бега низ салата.

Инцидентот се случи само неколку дена пред новоизбраниот претседател Лаи Чинг Те да ја преземе функцијата. Лаи, кој треба да биде инаугуриран во понеделник, победи на изборите во јануари, но неговата Демократска напредна партија (ДПП) оттогаш го загуби мнозинството во парламентот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Расправија и тепачка во италијанскиот Парламент

(ВИДЕО) Нападнати јуниори на фудбалски натпревар во Фоча, едно момче заврши во болница

Хаос во Србија: Tепачки поради сомневање за кол центри на СНС

A1on

Затвореник повреден во тепачка во Идризово

A1on

(ВИДЕО) Скандалозна тепачка на двајца познати рапери во Кан: Ги раздели обезбедувањето

Предраг Петровиќ

Кина воено ја тестира својата способност да го окупира Тајван