Светските интернет платформи ги запреа нацистичките и расистички содржини

Од:

Најголемите светски интернет платформи, Гугл, Амазон и Виш донесоа одлука да ги стопираат и отстранат нацистичките и расистичките содржини и реклами, јави денеска Би Би Си.

Знамињата на расистичките организации кои се залагаат за доминација на белата боја, неонацистичките книги и опрема за членовите на Кју Клукс Клан веќе нема да можат да се рекламираат преку овие платформи.

Би Би Си доби потврда за оваа одлука од сите три глобални интернет компании дека расистички и нацистички производи, пораки и симболи ќе бидат забранети на нивните платформи.

Би можело да ве интересира

Гугл потпиша договор за надомест на францускиот печат

Ана Ололовска

„Амазон“ ѝ нуди помош во дистрибуцијата на вакцините на новата претседателска администрација

Жарко Настоски

Парлер го тужи Амазон

Ана Ололовска

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“

Ана Ололовска

Амазон не може да постигне со нарачките, купи уште 11 авиони за да ги забрза испораките

Жарко Настоски

Тужба од 38 американски држави против „Гугл“

Ана Ололовска