Хаос во најава: Вработените во Амазон ќе штрајкуваат на црн петок

Од:

Вработените во Амазон во Велика Британија ќе штрајкуваат на црниот петок. Повеќе од 1.000 работници во складиштето за дистрибуција на Амазон во Ковентри, Велика Британија ќе штрајкуваат на црниот петок во знак на протест за платите и работните услови, а работниците на Амазон од САД, Германија и Италија се очекува да се приклучат на штрајкот.

Синдикатите кои ги застапуваат работниците на Амазон објавија дека на вработените во компанијата им е доста од „само врзување крај со крај“ и најавија дека штрајкот ќе предизвика најголемо нарушување на функционирањето на компанијата во последните 30 години, пишува Индипендент, а пренесува Б92.

Британскиот синдикат GMB соопшти дека е разочаран што шефовите на Amazon одбиле да разговараат за платите и условите за работа.

„Тоа е навистина едноставно прашање. Сакаме компанијата да седне и да почне да разговара со нас. Тоа е разумно барање, но газдите на Амазон одбија да разговараат“, рече портпаролот на синдикатот GMB.

Центарот на Амазон во Ковентри е еден од најпрометните во Обединетото Кралство, така што штрајкот би можел да има значително влијание врз купувачите кои го користат црниот петок за да ги направат своите поволни пазари.

Претставниците на Амазон тврдат дека штрајкот во Ковентри нема да влијае на продажбата на црниот петок, бидејќи центарот на Амазон не ги опслужува директно нарачките на клиентите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Неколку лица се уапсени по судирите меѓу земјоделците и полицијата на саемот во Париз

Горан Наумовски

Штрајк на просветните работници во речиси 160 училишта во Црна Гора

Протести и штрајкови најави Синдикатот на Министерство за финансии при УПОЗ ако не се потпише колективен договор

Горан Наумовски

Се прекинува штрајкот во ФЗОМ – платите исти до мај

300.000 Финци штрајкуваат – затворени фабрики, продавници, градинки…

„Нема рецепти, упати, исплаќања од фондот, се ќе застане“ – вработените во ФЗОМ на штрајк ако им ги намалат платите