amazon

Економија

Амазон еднократно ќе им подели по 300 долари на вработените, по критиките за укинатите бонуси

А1он
Американскиот гигант во онлајн-трговијата, Амазон, на вработените кои ги пакуваат и испорачуваат производите ќе им исплати еднократен празничен бонус во износ од 300 долари, откако
Економија

„Амазон“ нема да работи во Германија за „црниот петок“, вработените стапија во тридневен штрајк

А1он
Околу 2.500 работници на „Амазон“ во Германија денеска почнаа тридневен штрајк, темпиран за да ја наруши продажбата за време на „црниот петок“ и претстојниот викенд.
Економија

Амазон ја засилува конкуренцијата во продажбата на лекови преку интернет со новата онлајн-аптека

А1он
Американскиот гигант во трговијата преку интернет, Амазон, денeска стартуваше сo сопствена интернет-аптека „Amazon Pharmacy“, од каде може да се порачуваат лекови на рецепт. Новиот сервис
Економија

Профитот на „Амазон“ зголемен за 197 отсто во последното тримесечие

А1он
Продажбата и профитот на Амазон значително се зголемија во последниот квартал бидејќи потрошувачите се потпираат на онлајн гигантот за време на пандемијата, јави Си-Ен-Ен Бизнис.
Економија

Амазон пред празниците ќе вработи 100.000 сезонски работници

А1он
Американската компанија Амазон соопшти дека врабоптила 100.000 луѓе на одредено време поради пораст на нарачките преку интернет пред ноемвриските празници во САД. Амазон до крајот
Свет

„Амазон“ соопшти дека речиси 20 илјади негови вработени се заразени со Ковид-19

А1он
Гигантот во онлајн трговијата, Амазон соопшти дека 19.816 нивни вработени се заразиле со новиот коронавирус во САД. Амазон беше под притисок да ги затвори своите
Свет

Американски сенатори бараат Амазон да ги повлече од продажба опасните производи

А1он
Тројца американски демократски сенатори побараа повлекување на сите опасни производи од продажната платформа на Амазон, откако Си-Ен-Ен ги објави резултатите од истрагата, која покажа дека
Магазин

Меккензи Скот е најбогатата жена на светот

А1он
Писателката-филантроп Меккензи Скот е најбогатата жена на светот. По разводот со Џеф Безос, таа доби четири отсто од акциите во „Амазон“. Најбогатиот Американец, Џеф Безос