Судан ја затвори границата со Либија и Сентралноафриканската Република

Од:

Суданските власти одлучија денеска да ги затворат своите граници со Либија и Централноафриканската Република од безбедносни причини, и ова е прва мерка што ја презедоа новите власти од смената на претседателот Омар ел Башир во април годинава.

„Суверениот совет, на состанокот со локалните власти на јужен Дарфур, нареди затворање на границите со Либија и Централноафриканската Република поради заканите по безбедноста и економијата на Судан“, се вели во соопштението.

Судан во август го основаше Суверениот совет за да го надгледува преминот од воена во цивилна власт, по три децении авторитарен режим и неколку месеци по демонстрациите.

Би можело да ве интересира

Бродот со спасените мигранти од Либија пристигна во Италија

Ана Ололовска

Маас: Германија сака да престане странското мешање во Либија

Ана Ололовска

Бродот „Викинг“ со 104 мигранти се уште бара безбедно пристаниште

Спречено преминување на 126 мигранти од Либија кон Европа

Ана Ололовска

Либиската крајбрежна стража спречи 150 мигранти да стигнат до Европа

Ана Ололовска

Суданските бунтовници се повлекуваат од мировните преговори

Ана Ололовска