sudan

Свет

Судан предупредува на ескалација на спор со Етиопија поради брана на Нил

А1он
Судан предупреди за евентуална ескалација на спорот околу етиопската изградба на мегабраната на Нил, што е извор на жестоки регионални тензии. Тензиите се зголемуваат меѓу
Свет

САД по 22 години прифатија Судан да испрати амбасадор во Вашингтон

А1он
САД по 22 години прифатија Судан да испрати амбасадор во Вашингтон, соопшти Министерство за надворешни работи на Судан. Во соопштението се наведува дека Картум „добил
Свет

ВИДЕО: Суданскиот премиер Абдула Хамдок бил цел на атентат во Картум

А1он
Суданскиот премиер Абдула Хамдок денеска преживеал обид за убиство во престолнината Картум, каде имало експлозија, а нејзина цел, како што пренесуваат државните медиуми, бил конвојот
Свет

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека еден израелски авион го надлетал Судан што се смета за историски лет на кој му претходел состанок со лидерот
Свет

Суданската армија стави крај на вооружен бунт на поранешни безбедносни агенти

А1он
Суданската војска стави крај на вооружениот бунт од страна на поранешните агенти за безбедност и ја врати контролата врз разузнавачкиот штаб во Картум. Отпуштените членови