sudan

Свет

(ВИДЕО) Објавени снимки: Украински специјалци го напѓаат Вагнер во Судан

А1он
Киев Пост сподели две видеа на кои наводно се гледаат припадници на украинските специјални сили како ловат припадници на Вагнер во Судан. Според извор од
Свет

(ВИДЕО) Гори зградата на позната нафтена компанија во Судан

А1он
Пожар избувна во 18-катница, која се смета за една од најпрепознатливите знаменитости на главниот град на Судан. Не е познато што го предизвикало пожарот во
Свет

Итно предупредување од ООН: „Судан на работ од граѓанска војна“

Орце Костов
Обединетите нации предупредија дека Судан би можел да биде на работ на сеопфатна војна откако во воздушен напад изминатиот викенд загинаа десетици луѓе. Најмалку 22
Свет

Жестоки битки во главниот град на Судан, војската и бунтовниците се борат на улиците

А1он
Борбите во суданската престолнина ескалираа во средата со жестоки судири и воздушни напади, но се вели дека ривалските воени фракции се блиску до договор за
Свет

Во Судан, со стотици убиени и илјадници ранети, конфликтот не покажува знаци на намалување

А1он
Суданците очекуваат повеќе крвопролевање откако завојуваните страни меѓусебно се обвинија за прекршување на договорот за прекин на огнот, повеќе од две недели од конфликтот, кој
Македонија

Четворица Македонци евакуирани од Судан

А1он
Четворица македонски државјани вчера биле евакуирани од Судан кој е зафатен од воен конфликт информира Министерството за надворешни работи. Од МНР велат дека евакуацијата била
Свет

Американската војска го евакуираше персоналот на американската амбасада во Судан

А1он
Американската војска успешно ја заврши евакуацијата на персоналот на американската амбасада од Судан, изјави за Ројтерс лице запознаено со операцијата. Изворот, кој одби да биде