Стотици вработени протестираат против ставот за климатските промени на Амазон

Од:

Стотици вработени во „Амазон“ отворено ја критикуваа еколошката позиција на онлајн малопродажниот гигант и за нарушување на политиката за комуникација на компанијата.

Повеќе од 300 вработени се потпишаа под пост на блог на Амазон под името Службеници за климатска правда (AECJ), и ја повикаа компанијата да отиде подалеку во својот план за справување со климатските промени, кој беше објавен во септември.

Членовите на групата јавно ја критикуваа компанијата, но некои беа предупредени дека можат да бидат отпуштени од работа.

Протестот е најголемата акција на вработени откако „Амазон“ се закани дека ќе отпушти работници поради тоа што се изјаснуваат за улогата на компанијата во климатската криза, соопшти AECJ.

– Како работници на „Амазон“ ние сме одговорни не само за успехот на компанијата, туку и за нејзиното влијание. Наша морална одговорност е да кажуваме гласно и промените во комуникациската политика не спречуваат да ја извршиме таа одговорност, рече Сара Трејси, инженер по разработка на софтвер во „Амазон“.

Според годишен извештај на компанијата, „Амазон“ на крајот од 2018 година имал околу 650.000 постојани вработени.

Би можело да ве интересира

Џеф Безос продаде милион акции на Амазон за 3.1 милијарди долари

А1он

Зголемен ризик од пожари во Амазонската прашума

А1он

ВИДЕО: Лидерите на Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл демантираат дека ја задушуваат конкуренцијата

Ана Ололовска

Првите луѓе на Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл на сослушување пред американските конгресмени

Ана Ололовска

„Амазон“ најави нови илјада работни места во Ирска

Ана Ололовска

Рекордна температура на арктичкиот архипелаг Свалбард

Ана Ололовска