Столтенберг загрижен поради последиците од турската акција во Сирија

Од:

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази загриженост за последиците што може да ги предизвика турската воена офанзива во северна Сирија во однос на борбата против терористичката Исламска држава и стабилноста во регионот.

– Загрижен сум за последиците … во врска со напредокот што го постигнавме во борбата против нашиот заеднички непријател „Исламска држава“, рече Столтенберг, нагласувајќи ја важноста за зачувување на ваквиот напредок.

Велика Британија и другите европски земји ја запреа продажбата на оружје на Анкара, откако започна воена операција во северна Сирија.

Столтенберг таквите постапки ги коментираше како „одраз дека многу сојузници на НАТО се многу критични и ја осудуваат воената операција во северна Сирија“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Руската армија изведе хеликоптерски десант врз поранешната американска база во Сирија

Татјана Ташкова

Столтенберг: Новите членки како Северна Македонија мора да имаат безбеден начин на комуникација

Татјана Ташкова

Ријвас: Ако Северна Македонија ги исполни условите не треба да има никакви субејктивни пречки за влез во ЕУ

Кипар тврди дека Турција го прекршува меѓународното право при потрагата по нафта и гас

Столтенберг: Србија сама носи одлуки

Од Истанбул депортирани 40.000 бегалци