Столтенберг остро ги осуди нападите на Нов Зеланд

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска остро ги осуди нападите во двете џамии на Нов Зеланд, при кои, според последните податоци, загинаа 49 лица.

– НАТО стои зад нашите пријатели и партнери од Нов Зеланд во одбраната на отвореното општество и заштитата на заедничките вредности, порача Столтенберг на Твитер.

Првиот човек на НАТО изрази сочувство и поддршка до семејствата и пријателите на загинатите и повредните во терористичките напади, што се случија во новозеландскиот град Крајстчрч.

Би можело да ве интересира

По Крајстчрч, Новозеланѓаните предадоа повеќе од 10 илјади парчиња оружје

ВИДЕО: Силна експлозија во Крајстчрч, евакуирани жители

Ана Ололовска

Столтенберг ја повика Русија да го спаси ИНФ

Ана Ололовска

Столтенберг: Ниту една земја членка на НАТО не побарала исклучување на Турција поради С-400

Ана Ололовска

Протоколот за ратификација на членството на Северна Македонија во НАТО пред француската Влада

Татјана Ташкова

Мирчеа Џоана избран за заменик на Столтенберг во НАТО