Спречена саботажа: Фатени Украинци кои планирале терористички напад на гасовод

Од:

Спречен е обид на украинските специјални служби да извршат саботажа и терористички акт на гасоводот со кој се транспортира гас за Турција и Европа.

dobivaj vesti na viber

Приведени се и руски државјани кои учествувале во подготовката и поддршката на терористичкиот напад. Запленети се 4 магнетни мини, 4 килограми пластичен експлозив, детонатори со задоцнет ефект, 593 илјади рубли и средства за комуникација со кореспонденција со претпоставен од специјалните служби на Украина, како и координати на потенцијална локација за експлозија во Волгоград, известува ФСБ.

Отворена е кривична постапка за подготовка на терористички акт, за учество во терористичка организација и за неовластена трговија со распрскувачки материи.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите жестоко го гранатираат ослободениот Херсон, во градот нема струја

Маја Терзиова

Лавров: Западот имаше реална шанса да избегне војна во Украина

А1он

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска