Соборувањето на рускиот авион може да го усложни мировниот процес во Сирија

Од:

Соборувањето на рускиот воен авион до сириската граница може да му наштети на сирискиот мировен процес, изјави во Стокхолм специјалниот пратеник на ОН во Сирија Стефан де Мистура.

dobivaj vesti na viber

– Со сигурност не помогна. Постои веројатност тоа ги усложни нештата, рече Де Мистура.

Турција и Русија вода вербална војна од 24 ноември, кога турската авијација го собори рускиот воен авион.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Ана Ололовска

Советникот на Зеленски: Можни се преговори, но само со новиот претседател на Русија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се запали авион на Крим, облаци црн чад се издигнуваат од местото на несреќата

Ана Ололовска