Смртна казна за четворица ирански банкарски службеници поради проневера

Од:

Суд во Техеран осуди на смрт четворица банкарски службеници лица поради проневера на 2,6 милијарди долари, што претставува најголем финансиски скандал во историјата на Иран, соопшти денеска иранскиот јавен обвинител Голам Хосеин Мохсени.

За ова досега најголема проневера на пари во Иран во почетокот беа осомничени 39 лица, но на обвиненија добија само четворица од нив.

Судењето на банкарските службеници започна во февруари, а заврши денеска со изрекувањето на казните.

Би можело да ве интересира

Рохани го повика Бајден САД да се врати на нуклаерниот договор

Ана Ололовска

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Кина повика на воздржаност во врска со нуклеарната програма на Иран

Жарко Настоски

Иранска Организација за атомска енергија: Иран почна со производство на збогатен ураниум до 20 отсто

Ана Ололовска

Leave a Comment

10 − 3 =