Слика на Ван Гог украдена од музеј во Амстердам

Од:

Од холандски музеј кој е затворен поради пандемијата на коронавирусот, синоќа е украдена слика на холандскиот уменик Винсет Ван Гог чија вредност се проценува на еден до шест милиони евра.

Музејот Сингер Ларен во истолниот дел на Амстердам соопшти дека сликата „Пролетмна градина“ била украдена во раните утрински часови откако крадците ја скршиле стаклената врата на влезот на музјот. Алармот ведаш се вклучил, но крадците избегале пред да дојде полицијата.

Сликата е од 1884 година и е една од серијата изработени додека сликарот престојувал во домот на неговиот татко.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Протест на сексуалните работнички во Амстердам: Не можеме да заработиме доволно со скратено работно време

ВИДЕО: Полицијата бркаше активисти на аеродромот во Амстердам, возеа велосипеди и блокираа авиони

Активисти фрлија супа од грашок врз сликата на Винсент ван Гог „Сејачот“

(ВИДЕО) Скандал во Националната галерија: Фрлена супа од домати врз ремек дело на Ван Гог вредно над 72,5 милиони фунти

А1он

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он