Силно невреме на северот на Италија, ветерот ги носеше покривите

Од:

Невреме со пороен дожд и силен ветер го погоди северниот италијански регион Ломбардија во саботата попладне и додека циклонот се движи од север се очекува да зафати и други делови од земјата. Поради силните ветрови, ситуацијата беше особено критична во близина на градот Монца и населбите Серењо и Ро во областа Милано.

Во Милано пожарникарите соопштија дека неколку покриви се однесени од ветрот. Железничката линија Милано – Алесандрија беше привремено затворена поради оштетувања. Невреме и обилни врнежи се очекуваат и во други делови на северна Италија, вклучувајќи ги регионите Лигурија, Пиемонт, Венето и Фриули.

Би можело да ве интересира

Во Италија врне снег, ветрот беснее, а се закануваат и поплави

Земјотрес ја потресе централна Италија

ЦУК: Од силен ветар паднати и оштетени кровови, фасади, дрвја, оштетени автомобили, пожари

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Пронајден е лавот кој побегна од циркус во близина на Рим

Во Италија: Лав избега од циркус, се молат жителите да останат дома

Горан Наумовски

ВИДЕО: Објавени сателитски снимки од движењето на бурата над Европа

Катерина Ѓуровски