Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Од:

Индонезија ја погоди силен земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала, пренесува EMSC.

Епицентарот на земјотресот е регистриран во Тиморското Море, а почуствуван е и во Индонезија, Источен Тимор, Папуа Нова Гвинеја, а исто така и во Австралија.

ЕМСЦ најпрво извести дека се работи за земјотрес со јачина од 7,4 степени, но во меѓувреме излегоа нови информации.

Сеизмолошките служби информираат дека не се очекува цунами. Земјотресот е регистриран на длабочина од 115 километри.

„Најголемиот земјотрес што сум го почувствувал во Дарвин“, изјави жител на австралискиот град Дарвин на веб-страницата на EMSC.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ерупција на вулкан во Индонезија, исфрлен облак од пепел висок два и пол километри

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Еруптираше голем вулкан во Индонезија: Лава тече и до седум километри наоколу

Ана Ололовска

Пожар во складиште за гориво во Индонезија – загинаа 16 лица, се трага по 16 исчезнати

Земјотрес со јачина од 5,5 степени во Индонезија

Горан Наумовски

Земјотрес со јачина од 6,3 степени ја погоди Индонезија

Предраг Петровиќ

Земјотрес со магнитуда од 6 степени според Рихтер го погоди островот Сулавеси во Индонезија

Ана Ололовска