Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Од:

Индонезија ја погоди силен земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала, пренесува EMSC.

Епицентарот на земјотресот е регистриран во Тиморското Море, а почуствуван е и во Индонезија, Источен Тимор, Папуа Нова Гвинеја, а исто така и во Австралија.

ЕМСЦ најпрво извести дека се работи за земјотрес со јачина од 7,4 степени, но во меѓувреме излегоа нови информации.

Сеизмолошките служби информираат дека не се очекува цунами. Земјотресот е регистриран на длабочина од 115 километри.

„Најголемиот земјотрес што сум го почувствувал во Дарвин“, изјави жител на австралискиот град Дарвин на веб-страницата на EMSC.

Би можело да ве интересира

Лава и поплави ја погодија Индонезија, најмалку 37 загинати

Горан Наумовски

ВИДЕО: Вулканот Руанг повторно еруптираше, прогласено е највисоко ниво на тревога

Вулкан еруптираше пет пати за 24 часа: Се прават итни подготовки за евакуација на 10.000 луѓе

ВИДЕО: Еруптираше вулкан во Индонезија, стотици евакуирани

Катерина Ѓуровски

Двајцата пилоти заспале за време на лет во Индонезија, во авионот имало 153 патници

ВИДЕО: Колапс во Индонезија, евакуирани 70 илјади луѓе

Катерина Ѓуровски