Штајнмајер побара прошка од полските жртви

Од:

Претседателот на Германија, Франк-Валтер Штајнмајер денеска обраќајќи се на германски и на полски јазик, побара прошка од полските жртви од германската тиранија во Втора светска војна.

– Им се поклонувам на жртвите од нападот во Вилун, им се поклонувам на полските жртви од германската тиранија и барам прошка, истакна Штајнмајер на комеморацијата во полскиот град Вилун по повод 80-годишнината од почетокот на Втора светска војна.

Тој упати и благодарност до Полска за „пружената рака во знак на простување“.

– Како претседател на Германија сакам да ве уверам дека ние никогаш нема да заборавиме, секогаш ќе памтиме и сакаме да памтиме и преземаме одговорност наметната од нашата историја, посочи Штајмајер.

Штајнмајер и неговиот полски колега Анджеј Дуда утрово ја почнаа комеморацијата по повод 80-годишнината од почетокот на Втора светска војна.

Церемонијата почна во полскиот град Вилун утрово во четири часот и 40 минути, кога првите нацистички бомби паднаа на Полска и загинаа првите цивили.

По едноминутното молчење, Дуда му се заблагодари на Штајнмајер за неговото присуство.

Подоцна, премиерот на Полска, Матеуш Моравијецки и европскиот претставник Франс Тимерманс ја одбележаа годишнината на полуостровот Вестерплате, каде се случи првата битка од Втората светска војна.

На главниот настан во Варшава ќе присуствува германската канцеларка Ангела Меркел, потпретседателот на САД, Мајк Пенс и други.

Би можело да ве интересира

Полскиот премиер бара гласање за доверба на Владата

А1он

Уапсен маж кој се заканил со убиство на полскиот опозициски претседателски кандидат Рафал Трасковски

Ана Ололовска

Претседателските избори во Полска ќе се одржат на 28 јуни

Ана Ололовска

Во првиот квартл Луфтханза пријави нето-загуба од 2,1 милијарди евра

Ана Ололовска

Германија: Во изолација 160 луѓе по учество во приватни собири, едно лице во критична состојба

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска