Штабот на Трамп ги оспори резултатите во Винсконсин и најави тужба

Од:

Изборниот штаб на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска ги оспори резултатите од гласањето на претседателските избори во сојузната држава Висконсин и најави тужба пред Врховниот суд, откако гувернерот на Висконсин, Тони Еверс вчера ја сертифицира победата на Џо Бајден во таа држава.

– Во денешната тужба вклучивме четири случаи со јасни докази за незаконитостите, како што е нелегално корегирање на гласачките коверти на лицата кои не се појавиле на гласачките места, присвојување на нерегуларни ливчиња и одржување на илегални избирачки собири наречени „Демократија во парк“, се наведува во соопштението од штабот на Трамп.

Тоа е уште еден од низата судски постапки покренати од правниот тим на Трамп поради наводни изборни неправилности на претседателските избори што се одржаа на 3 ноември, на кои, според официјалните резултати победи кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден.

Би можело да ве интересира

Истрага во САД, Трамп наводно незаконски притискал високи функционери да се обидат да ги поништат изборите

Жарко Настоски

Компанијата „Доминион“ го тужи Џулијани за 1,3 милијарди долари поради тврдењата за изборна измама

Жарко Настоски

Пенс ѝ честиташе на Камала Харис во првиот контакт меѓу двете администрации

Жарко Настоски

Врховниот суд на САД ги одби молбите на Трамп околу изборите

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Трамп: Оние кои го прекршија законот ќе одговараат, ќе има мирен трансфер на власта

Пелоси повика итно да се разреши Трамп: Тој е опасна личност за Американците

А1он