Шпанските авиопревозници очекуваат повеќе летови оваа зима отколку пред пандемијата

Од:

Шпанските авиокомпании очекуваат повеќе летови оваа зима отколку во истиот период пред пандемијата, но тие се повеќе се загрижени за зголемувањето на цените на горивото што може да го загрози нивното закрепнување, објави денеска шефот на асоцијацијата на авиокомпаниите АЛА, Хавиер Гандара.
– Во моментов се очекуваат 1,9 отсто повеќе летови во претстојната зима, од ноември до март, отколку во истиот период пред пандемијата, рече Гандара, мислејќи на домашните и меѓународните летови.
Според него, за Канарските и Балеарските Острови планираните летови ги надминуваат оние од 2019 година за една десетина.

– Авионскиот превоз на патници може да го достигне нивото од 2019 година до втората половина на 2022 година, рече шефот на асоцијацијата, која претставува повеќе од 60 авиокомпании и превезува околу 80 проценти од шпанските патници.

Сепак, тој смета дека закрепнувањето може да биде загрозено со наглото зголемување на цените на енергијата и недостигот на гориво и да претставува нов проблем за Шпанија, која беше втора најпосетена земја во светот пред пандемијата.

Гандара истакна дека закрепнувањето на воздушниот сообраќај бара хармонизиран здравствен систем за пропусници, билатерални договори со главните туристички пазари во Шпанија и повеќе персонал за гранична контрола за да се намали чекањето.

Тој, исто така, го повтори својот апел до Европската комисија да воспостави единствен европски воздушен простор.

Би можело да ве интересира

„Вакцинираната“ Шпанија го избегна актуелниот голем бран на коронавирусот

Катерина Павлова-Николовска

Шпанија со пакет мерки за поддршка на потрошувачите против поскапувањето на струјата

А1он

Европол: Во Шпанија откриена печатница за фалсификувани документи

Ана Ололовска

Париз и Мадрид бараат измена на правилата за регулација на европските пазари на енергија

Ана Ололовска

Италијанскиот суд привремено го ослободи Пуџдемон

А1он

Пучдемон бара од Општиот суд на ЕУ да му го врати европратеничкиот имунитет за да избегне екстрадицијата во Шпанија

Ана Ололовска