Санчез: Главната цел на самитот во Мадрид ќе биде „единство на сојузниците“ и единство „меѓу НАТО и ЕУ“

Од:

Шведска и Финска, кои минатата недела ги поднесоа своите официјални кандидатури за членство во НАТО, ќе присуствуваат на самитот на алијансата во Мадрид во јуни, изјави шпанскиот премиер на форумот во Давос.

dobivaj vesti na viber

„Се разбира дека двете нордиски земји ќе бидат во Мадрид на самитот што ќе се одржи од 28 до 30 јуни“, изјави Педро Санчез, кој за тоа беше прашан од претседателот на Светскиот економски форум Борге Бренде.

„Ова се две големи демократии… и верувам дека е многу важно да ги имаме како сојузници на НАТО“, продолжи Санчез.

„Атмосферата, актуелниот контекст и политичката желба на сојузниците е да работат на прашањето за тие две земји“, рече шпанскиот социјалистички лидер.

Тој нагласи дека Шпанија ќе го „забрза парламентарниот процес“ во кој ќе се ратификува приемот на двете земји. Поради руската инвазија на Украина, минатата недела Финска и Шведска официјално поднесоа барање за влез во НАТО, но Турција се спротивстави на членството на двете земји во алијансата.

Санчез рече дека главната цел на самитот во Мадрид ќе биде „единство на сојузниците“ и единство „меѓу НАТО и ЕУ“.

Во подготовка е „неформална вечера“ за време на самитот ЕУ-НАТО, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Финска и Шведска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО

Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

Катерина Павлова-Николовска

Двојно повеќе Бугари го претпочитаат НАТО отколку сојуз со Русија

Приклучувањето кон НАТО не е опција за Австрија

Путин: Русија ќе одговори со иста мерка ако НАТО распореди војска во Финска и во Шведска

Катерина Павлова-Николовска

Далекусежни одллуки на НАТО на самитот

А1он