Шпанската полиција заплени повеќе од 15 тони марокански хашиш, уапсени 49 лица

Од:

Шпанија заплени 15,4 тони хашиш од Мароко и уапси 49 лица за време на операција за разбивање на голема мрежа за шверц на дрога во земјата.

dobivaj vesti na viber

Според шпанската цивилна гарда, се верува дека тоа е најголемата шверцерска група во Шпанија и оти секој месец увезувала до 19,7 тони хашиш од Северна Африка.

Шверцерите, соопшти полицијата, биле тешко вооружени.

Во операцијата беа вклучени околу 400 полицајци и почна во декември 2021 година, откако властите дознаа за бандата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шпанија планира нов данок за најбогатите

Европски земји каде јавниот превоз е практично бесплатен: Туристите можат значително да заштедат

А1он

Десетици илјади Каталонци побараа независност од Шпанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турист нападнат од крадци со нож, тепачка и брканици сред Барселона

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Во Шпанија падна град со големина на тениско топче, загина едногодишно девојче

Голем танкер со нафта кај Гибралтар е во опасност да потоне

А1он