Шкотски суд: Одлуката на Џонсон за суспензија на Парламентот е нелегална

Од:

Шкотски суд денеска ја прогласи одлуката на британскиот премиер Борис Џонсон да го суспендира Парламентот како нелегална, но не нареди укинување на суспензијата.
Комисија со три судии ја поддржа тужбата од група политичари од различни партии кои се спротивставија на тој потег на премиерот.

Денешната пресуда ја преиначува претходната пресуда на судот што минатата недела објави дека Џонсон не го прекршил законот.

Одлуката нема веднаш да влијае на суспензијата на британскиот Парламент, која започна вчера.
Судиите нагласија дека конечната одлука треба да ја донесе британскиот Врховен суд, што ќе расправа за тоа прашање во вторник.

Во денешниот заклучок на шкотскиот суд се наведува дека судиите едногласно изразиле уверување дека одлуката на Џонсон да го суспендира.

Би можело да ве интересира

Старџен: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

Ана Ололовска

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Ана Ололовска

Џонсон повика на единство на нацијата

Според официјалните резултати конзервативците освоија 365 пратенички места

Фон дер Лајен: Брегзит не е крај, туку почеток на одлични односи со Велика Британија

Британските конзервативци со најубедлива победа од времето на Маргарет Тачер