Шкотска национална партија: Ние сме еден народ и бараме независност. Аргумент? Го признавте Косово

Од:

Шкотската национална партија (СНП) објави дека Шкотите се една нација и побара независност. Како еден од аргументите таа ја наведе декларацијата за независност на Косово, која ја призна Велика Британија.

dobivaj vesti na viber

Во поднесокот до Врховниот суд на Велика Британија, кој беше прашан дали е можно Шкотска да одржи нов референдум без дозвола на британскиот парламент, таа партија наведе дека Шкотите имаат „неотуѓиво“ право на самоопределување, пренесува Коха.

Огромното мнозинство експерти веруваат дека повикот на лидерот на партијата Никола Старџен за нов референдум во октомври следната година ќе биде отфрлен, бидејќи Законот за Шкотска јасно покажува дека Кралската резиденција во Шкотска не може самостојно да донесува закони за области во рамките на Кралството.

Сепак, СНП рече дека иако британскиот парламент можеби е врховен законодавец во Велика Британија, тој „не може да се меша во основното право на самоопределување“. Врховниот суд и дозволи на странката да го изнесе своето образложение во писмена форма.

Во писмото СНП како аргумент ја наведува Повелбата на Обединетите нации од 1945 година, канадскиот судски случај за Квебек и британската поддршка за независноста на Косово во 2008 година. Беше цитирана и декларацијата на Обединетите нации од 1984 година, кога беше речено дека власта треба да биде во рацете на народот, а не на владата.

Додадени на тој аргумент беа некои историски, вклучително и две од 1689 и 1707 година кои тврдеа дека Шкотите треба да се сметаат за „за народ“.

„Народот може да се дефинира според државните граници, како што често беше случај со независноста на поранешните колонијални територии“, се наведува во документот.

Во 2014 година, Шкотите одржаа референдум за независност, но 55 отсто од гласачите на референдумот гласаа против.

Би можело да ве интересира

Офват: Сè повеќе луѓе во Англија и Велс тешко ги подмируваат сметките за вода

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Оставка во Бакингемската палата поради расистички коментари

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во брзата помош во Англија и Велс

Ана Ололовска

Драма во Англија: Автомобил влета во толпа од 800 луѓе

Ана Ололовска

Британскиот суд го блокира референдумското изјаснување за независност на Шкотска

А1он