Шестмина повредени при напад врз автобус во Западен Брег

Од:

Шест војници и цивили денеска се повредени откако вооружени Палестинци отворија оган врз автобус во Западен Брег, соопшти израелската армија.

dobivaj vesti na viber

По инцидентот две лица се уапсени, под сомнение дека со извеле нападот на главниот автопат во Западен Брег.

Хамас, кој владее со Појасот Газа, го пофали вооружениот напад во Западниот Брег и го нарече „одговор на злосторствата на окупаторите“, но не презеде одговорност.

Израел го освои Западниот Брег во Шестдневната војна во 1967 година и таму изгради десетици еврејски населби. Поголемиот дел од меѓународната заедница ги смета населбите за нелегални и пречка за мир со Палестинците.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД и Израел заеднички развиваат ласерски систем за против-воздушна одбрана

Ана Ололовска

Израелски авиони го нападнаа Појасот Газа по падот на проектил во близина на граничното подрачје

Израел ќе го депортира палестинскиот адвокат Хамури во Франција

Ана Ололовска

Израелската армија уби двајца припадници на Исламски џихад

Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Ана Ололовска

Израелски војници убија четворица Палестинци

А1он