Шефот на ОН: Палестинската агенција за бегалци е столбот на хуманитарниот одговор во Газа

Од:

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ја опиша агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) како „рбетот на целиот хуманитарен одговор во Газа“ и апелираше до сите земји „да го гарантираат континуитетот на работата на УНРВА за спасување животи“.

Соединетите држави се најголемиот донатор на палестинската агенција на ОН за бегалци на Блискиот Исток и привремено го прекинаа своето финансирање – заедно со неколку други земји – откако Израел обвини дел од персоналот на агенцијата за вмешаност во нападот на милитантите на Хамас на 7 октомври.

„Лично бев ужаснат од овие тврдења“, изјави Гутереш пред Комитетот на ОН за правата на палестинскиот народ и додаде „вчера се сретнав со донаторите за да ги слушнам нивните грижи и да ги опишам чекорите што ги преземаме за нивно решавање“.

Би можело да ве интересира

Гутереш ги повика Израел и Хамас да постигнат договор за прекин на огнот во Газа

Претседателскиот кандидат Џил Стајн е уапсена на протест против војната во Газа

Абас: Израелската армија ќе го нападне Рафах во наредните денови

Горан Наумовски

ВИДЕО: Израелци палат возило, војската ги чува

Предраг Петровиќ

Дејвид Камерон: Поддршката на Велика Британија за Израел зависи од почитувањето на меѓународното право

САД: Револтирани сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници