Шеесет лица уапсени во Јужна Америка поради детска порнографија

Од:

Шеесет лица се уапсени во операција за спречување детска порнографија на територијата на 10 земји во Латинска Америка, како и во Шпанија и САД, соопштија денеска официјални претставници.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на Федералната Влада на Мексико се наведува дека „Операцијата без граници“, во која помогнало и Федералното истражно биро (ФБИ), опфатила 97 претреси на територијата на Аргентина, Бразил, Чиле, колумбија, Костарика, Шпанија, САД, Гватемала, мексико, Парагвај, Уругвај и Венецуела.

Притоа биле уапсени три девојчиња на возраст од девет, 14 и 15 години, кои наводно снимале порнографски видеа, кои се прикажувани на интернет, преку електронски пошти и на социјалните мрежи.

При операцијата се запленети и повеќе компјутери и смартфони.

Би можело да ве интересира

Суспендиран британски пратеник обвинет за гледање порнографија во Парламентот

А1он

ВИДЕО: Руска актерка сними порно клип на света планина во Индонезија, сега ја бара полиција

Жарко Настоски

Поради ширење порнографски материјали, Телеграм ја затвори „Јавна соба“

Обвинителството една година ги анализира телефоните на оние кои објавувале разголени фотографии од девојчиња во „Јавна соба“

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Жртва на „Јавната соба“: Полицијата одби да ми помогне, а јас сè уште сум жртва на секакви пораки и повици

Мери Јордановска

МВР: Жртвите на „Јавна соба“ да пријават злоупотреби, „Телеграм“ е затворен за соработка

Мери Јордановска