Северна Кореја најверојатно се подготвува за нов тест на балистичка ракета со среден дострел

Од:

Сателитска слика на севернокорејското бродоградилиште откри активност што укажува на подготовки за тестирање на подморничка балистичка ракета со среден дострел, објави американска тинк-тенк организација.

Центарот за стратешки и меѓународни студии објави дека фотографии објавени на веб-страницата на севернокорејското бродоградилиште „Синпо“ ја покажуваат активноста што укажува на можни подготовки за претстојното тестирање на „Пукјуксонг-3“, подморничка балистичка ракета со среден дострел.

Севернокорејските власти потврдија дека успешно тестирале нова подморничка балистичка ракета „Пуккуксонг-3“ од море во октомври минатата година, како дел од напорите за зајакнување на одбраната и ограничување на надворешните закани.

Аналитичари го оценија тој потег како најпровокативен што Северна Кореја го презеде откако започна дијалог со САД во врска со нуклеарното оружје и ракетната програма во 2018 година.

Северна Кореја ги суспендираше ракетите од голем фострел и нуклеарните тестирања од 2017 година, но напорите на американскиот претседател Доналд Трамп да ги убеди властите на земјата да се откажат од своите нуклеарни и ракетни програми не дадоа значителни резултати.

Би можело да ве интересира

Јужна Кореја загрижена поради ракетата презентирана во Пјонгјанг

А1он

Северна Кореја со воена парада ја одбележа годишнината на владејачката Работничка партија

ВИДЕО: Северна Кореја на утрешната воена парада се очекува да претстави ново моќно оружје

А1он

Ким: Многу ми е жал за инцидентот

Ана Ололовска

Јужнокорејски дипломат тврди дека Ким Џонг-ун е во кома и дека власта ја презела неговата сестра

Ана Ололовска

Северна Кореја: Новиот петгодишен развоен план ќе се претстави во јануари, на конгресот на Работничката партија

Ана Ололовска