Секој трет вработен во австралискиот Парламент бил сексуално вознемируван

Од:

Секој трет вработен во австралискиот Парламент доживеал некаква форма на сексуално вознемирување на своето работно место, се вели во извештајот финансиран од Владата, објавен денеска.

По седуммесечна истрага за „сексистичката култура“ во австралискиот Парламент, беше откриено дека сексуалното вознемирување и насилничкото однесување во Парламентот е широко распространето и се однесува и на законодавците и на другите вработени.

Вакво однесување доживеале 63 отсто од пратеничките. „Машките политичари сметаа дека е нормално да те бакнуваат во уста, да те допираат, да те тапкаат по задникот, да коментираат за изгледот, знаеш, вообичаените работи… и културата го дозволи тоа“, вели една од 1.700-те кои биле интервјуирани.

Извештајот подготви 28 предлози, вклучително и официјална изјава со која се потврдува проблемот и „проактивен фокус на безбедноста и благосостојбата“.

Извештајот беше објавен поради гневни реакции за пријавеното силување на парламентарката Британи Хигинс во кабинетот на министерот, по со колегите од Либералната партија.

Би можело да ве интересира

Морисон: Австралијците жртвуваа многу за време на пандемијата, со право очекуваат дека ќе бидат заштитени

Ана Ололовска

Во Австралија измерени рекордни 50,7 Целзиусови степени

Ана Ололовска

Нов Јужен Велс со највисок дневен број смртни случаи од Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фанови на Ѓоковиќ ја гаѓаа Австралиската амбасада во Белград

А1он

Јапонија и Австралија потпишаа договор за соработка во одбраната

Австралискиот здравствен систем е под притисок, расте бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска