Се урна пешачки мост во Финска: Најмалку 27 повредени, претежно деца

Од:

Најмалку 27 лица, од кои повеќето деца, се повредени во четвртокот кога се урна пешачки мост во финскиот град Еспо, недалеку од главниот град, изјави портпаролот на Регионалната спасувачка служба во Хелсинки.

Многумина од повредените биле дел од група училишни деца, се вели во одвоено соопштение од управата на болницата во Хелсинки. Финските медиуми објавија фотографии од најмалку пет лица кои лежат на земја.

Би можело да ве интересира

Фински неонацисти сакале да ја убијат поранешната премиерка, направиле оружје со 3Д принтер

Ердоган се согласи со влезот на Шведска во НАТО, за возврат бара влез во ЕУ

Фински бизнисмен возеше 32 километри на час над дозволената брзина, доби казна од 121.000 евра

ВИДЕО: Финска влезе во НАТО

Катерина Ѓуровски

Финска утре влегува во НАТО

Сана Марин призна пораз, десеницата победи во Финска